Лабораторията има дълга история и е създадена като структура със създаването на Клиниката по лъчелечение.
Качеството на лечението се постига и посредством съвкупност от измервания и изчисления, провеждани от медицински физици, инженери и рентгенови лаборанти (дозиметристи).
Цялото оборудване, използвано за лъчелечение, се въвежда в клиничната практика от медицински физици. Разполагаме със съвременна и модерна дозиметрична апаратура, с която калибрираме уредбите за лечение. Всяка година участваме в международни сравнения за калибрирането на високо енергийни фотонни снопове.
Контролираме функционалното състояние на лъчетерапевтичните уредби и на помощните диагностични уредби, за да осигурим безопасно лечение на нашите пациенти.
За всеки пациент изготвяме оптимизиран индивидуален дозиметричен план.
Ние сме и ще бъдем лидери в България в прилагането и демонстрирането на клиничната стойност на всяка нова методика за лъчелечение:
- През 2001 г с получаването на първата в страната триизмерна планираща система и компютър томографски симулатор се премина от двуизмерно към триизмерно планиране.
- През 2010 г. е въведено за първи път в страната триизмерно, образно асистирано планиране в реално време за пациентите, лекувани с брахитерапия.
- През 2013 г. поставихме началото на модулираното по интензитет лъчелечение (IMRT) и в момента почти всички пациенти се лекуват с модулирано по интензитет и обемно модулирано ротационно лъчелечение (IMRT, VMAT).
- През 2017 разработихме стандарта и стартирахме лечението на пациенти с интра- и екстракраниална радиохирургия. В момента над 150 пациента годишно се лекуват успешно с този метод.
- Успоредно с това продължаваме да усъвършенстваме образно асистираното и адаптирано лъчелечение (IGRT и ART)
- През 2020 г. въведохме нова методика за целотелесно (TBI) и целокостно мозъчно облъчване (TMI), което е важна част от лечението при левкемия и други хематологични болести и се прилага като част от подготовката на пациента за трансплантация на стволови клетки.
Лабораторията отговаря за безопасното използване на радиацията, както за нашите пациенти, така и за персонала на Клиниката и Болницата.
В лабораторията се разработват и внедряват нови измервателни и изчислителни методи, с оглед изискванията на националните и международни стандарти за осигуряване на качеството в лъчелечението и за по-ефективно организиране, показване, анализиране и разбиране на информацията, свързана с лечението на пациентите.
Лабораторията организира обучителни курсове, регионални семинари и работни срещи, включително и с международно участие.
Медицинските физици от екипа на лабораторията преподават по радиологична физика, дозиметрия и лъчезащита на специализанти лекари и медицински физици.
В Лабораторията се провеждат практическите упражнения за студенти от специалността Медицинска физика на Физически факултет към Софийски университет.
Лабораторията оказва методична и консултативна помощ на лъчетерапевтичните центрове в страната.
През 2021-2022 екипът на лабораторията организира и проведе IMRT одит по методика на Международната агенция по атомна енергия в повечето лъчетерапевтични центрове в страната.