Ракът на кожата в България, с изключение на злокачествения меланом, е най-често срещаната форма сред раковите заболявания: 33.7 на 100 000. Това се дължи на комплексни фактори – географски, климатични, екологични, начин на живот. Честотата на заболяването расте при възрастова група от 60-85 години. Една от основните цели на медицинската и други науки е повишаване ефективността на лечението на рака.

Електрохимиотерапията представлява прилагане на високоволтови електрични импулси в комбинация с противотуморни лекарства, които не преминават през клетъчната мембрана, с цел максимално навлизане в раковите клетки. Количеството на лекарствата блеомицин и цисплатина в електротретирания тумор е по-голямо, отколкото в непорираната тъкан.

Механизмите облагоприятстващи този факт са:

  1. По-голямо количество на противораковото лекарство в електропорираната клетка, свързано с повишения пермеабилитет на клетките
  2. Нарушаване на кръвоснабдяването на електропорираната тъкан, поради което лекарството по-дълго се задържа в тумора (нормалната тъкан възстановява по-бързо кръвоснабдяването, отколкото тумора)
  3. Засилване на имунния отговор, поради необратимо разкъсване на някои от клетките и изтичане в тъканта на фактори, стимулиращи имунната система.

Импулс

Използван е усъвършенстван апарат “Chemipulse – IV”, който представлява малко по размери и тегло портативно устройство. Взети са изключителни мерки за електробезопасността, както на пациента, така и на лекаря. Захранването е батерийно, амплитудата на импулса може да се променя в зависимост от размера на тумора. Новата разработка е снабдена с електронен блок, позволяващ синхронизация на прилаганите импулси с, тази част от електрокардиограмата на пациента (QRS комплекса) допълнително обезопасяване за пациенти със сърдечни проблеми и пеисмейкъри.

Процедурата включва включва поставяне на локална упойка (1% лидокаин) и инжектиране на цитостатика. След около 5 мин се прилагат електричните импулси. Интензитетът на прилаганите импулси  зависи от размера и местоположението на тумора. Ефекта от лечението  се проследява на първата седмица след прилагането му, на първия месец, на третия месец и до една година.

Определени  като подходящи за този вид лечение са пациенти с клинично и цитологично потвърдена диагноза за съответното заболяване (Ca Basocellulare, Ca spinocellulare, Kaposi sarkoma, Mycosis fungoides), клиничен стадии I (T1N0M0). Лечението е приложено на 48 души.

Eлектрохимиотерапията се налага като един алтернативен, лесен, високо ефективен, безопасен и козметично издържан (белези от тумора и лечението не остават) метод за третиране на кожни ракови заболявания, а факта, че не се налага хоспитализиране на болните и това, че е предимно еднократен метод го прави и икономически ефективен.

Изследванията са в рамките на договор ДO 02/178 Национален фонд за научни изследвания (2009-2012) с ръководител проф. Яна Цонева
Тема:    Третиране на ракови клетки и солидни тумори чрез подходящ избор на електрични импулси
Колективът, работещ по договора е включен в Европейска мрежа за развитие на електропорацията-основни технологии (2012-2016) Акция JD1104 (EP4Bio2Med) - научи повече