Новини

По повод Световния ден за борба с рака, в СБАЛ по Онкология беше открита новата Клиника по урология

По повод Световния ден за борба с рака, в СБАЛ по Онкология беше открита новата Клиника по урология

04 Февруари 2016, Четвъртък

Днес, по повод Световния ден за борба с рака, в „СБАЛ по Онкология“ ЕАД беше открита новата Клиника по урология. Проектът за реновирането и преоборудването с модерна апаратура на клиниката е част от общата програма за обновяване на най-голямата ни онкологична болница. Общата стойност на проекта е 5 596 088 лв., като 4 233 630 лв. са предоставени под формата на заем по инициатива „Джесика“.

"190 млн. лв. бяха инвестирани през последната година в ново оборудване за ранна диагностика на онкологичните заболявания и това е едно много голямо постижение, една истинска победа над бюрокрацията, постигната с много усилия и добра координация между МЗ, МРРБ, Столична община, с разбирането и подкрепата на парламентарната здравна комисия", заяви зам.-министър Адам Персенски, който уважи събитието.

Попитан за ситуацията с кадрите в онкологията Персенски подчерта, че разполагаме с изключително добри специалисти в тази област, които са обучени да работят с тези технологии.

„За всяка новозакупена апаратура в договора задължително е била включена клауза за обучение на медиците и персонала. Голяма част от кадрите дори са с обучение в чужбина. Това наистина е една нова апаратура за страната ни. Аз съм убеден в качествата на нашите специалисти по образна диагностика и нуклеарна медицина. Макар и повечето договори са били за краткотрайно обучение – около месец, те ще успеят”, посочи той.

Относно изтичането на млади лекари в чужбина и драстичния дефицит на медицински онколози в Южна България, Персенски поясни, че този процес засяга не само работещите в онкологията, но и лекарите от всички останали специалности.

„Убеден съм, че заплащането, което имат специалистите по онкология у нас съразмерно не е по-ниско от заплащането, което имат нашите колеги в Западна Европа. Правото къде да работи е лично право на всеки специалист, отдавна сме в условия, в които не можем да задължим никого да работи по разпределение. Смятам обаче, че с новите услуги, които се въвеждат, като радиохирургията например, която влиза вече като клинична пътека и ще се заплаща от НЗОК, лечебните заведения ще имат достатъчно ресурс, за да покрият едни прилични възнаграждения на младите лекари. Не мога да направя конкретно сравнение, но съм убеден, че и сега има колеги, които получават заплата колкото е заплатата на министъра”, подчерта Персенски.

„За първи път от тази година имаме нови три пътеки, които са за продължително лечение – след инфаркт, след инсулт и след големи оперативни интервенции. Такива не съществуваха досега, така че това е една добра стъпка напред, от тази възможност ще могат да се възползват и онкологични пациент”, каза още той.

“Вярвам, че превенцията е най-силното оръжие срещу фаталните последици на едно онкологично заболяване”, каза кметът на Столична община Йорданка Фандъкова.

По думите й модернизирането на апаратурата в болниците е важно за лекарите, но и за пациентите.

„През последните години присъствам доста често тук и то по добри поводи – за подобряване на базата на болницата. Аз познавам добре тази база от 5 години и трябва да кажа, че това, което виждам в съвременното модернизиране, няма нищо общо с това, което помня. През последните години благодарение на екипа на г-жа Данкинова и на финансовия инструмент по програма „Джесика” три общински болници също бяха модернизирани”, добави Фандъкова.

„През тази година нашето намерение е да продължим с тази програма. Бяха включени 4 болници, тази година ще разширим участието на болниците и таргет групата на хората, които ще бъдат прегледани. Ние можем заедно да променим статистиката на фаталните случаи благодарение на активни кампании и работа по профилактика на онкологичните заболявания. Аз мога да работя въпреки диагнозата, благодарение на профилактиката, благодарение на българските лекари в софийските болници и благодарение на вярата. Дано тази тежка черна статистика да се променя поне в едната си част – повече излекувани благодарение на профилактиката”, каза още кметът на София.

“Мисията, за която си заслужава да се обединим, е да подобрим достъпа на българските пациенти до лечение не само в столицата, но и в цяла България”, каза от своя страна д-р Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание.

По думите ѝ, с инвестирането в болниците за лечение на онкологични заболявания, се подобряват възможностите за превенция на рака и неговото ефективно лечение.

“Особено съм щастлива, че тук можем да дадем един шанс на българските пациенти да се лекуват от най-добрите лекари в специалността при едни условия, които са наистина на световно ниво. Знам, че сте информирани за многото спорове, които имаше в парламента по различни политически теми, но ние можем заедно да се обединим около глобалните приоритети, за да може като законодатели и като общество да търсим решение на въпросите, които ще помогнат”, заяви тя.

Дариткова обясни още, че основната цел на проекта за развитие на високотехнологично лечение в „СБАЛ по Онкология” е чрез профилактика да се намали с 30 % вероятността от увеличаване на случаите на онкологични заболявания.

С откриването на клиниката колективът на СБАЛО отбеляза и Световния ден за борба с рака, който се чества всяка година на 4 февруари след приемането на Парижката харта за борба с рака през 2000-та година.

Лекарите и медицинските служители на болницата се присъединиха към кампанията „Говорещи ръце”, която е част от инициативите, преминаващи под мотото „Ние можем. Аз мога”. Целта е с малки подкрепящи надписи върху ръцете да бъде привлечено общественото внимание върху важността на превенцията в борбата с рака и необходимостта от съпричастие към хората, които се борят с болестта.

Новата Клиника по урология е изградена във връзка с успешно изпълнение на проект: „Развитие на високотехнологично лечение в СБАЛО – ЕАД, гр. София“.

Проектът за модернизация на лечебното заведение включва финансиране на дейности, свързани с  подобряване  и модернизиране на  здравната инфраструктура в СБАЛО – ЕАД, гр. София с цел осигуряване на високотехнологично лечение на хора с онкологични заболявания.  Медицинска апаратура за предоставяне на високотехнологични здравни услуги в областта на онкологията  е доставена и въведена в експлоатация в почти всички клиники – дигитален мамограф със стереотаксическа биопсия, апаратура за ендоскопска и лапароскопска хирургия, анестезиологични апарати, ново операционно обзавеждане, газов стерилизатор, модерна апаратура за клинична, микробиологична и патологична лаборатории.

Разширена и модернизирана е  Клиниката по урология  чрез извършване на ремонтни дейности и закупуване на нова медицинска апаратура, като по този начин  се създаде подходяща инфраструктура и условия за диагностика и лечение на онкологични заболявания в областта на урологията.
С реализирането на проекта се достигат европейските стандарти за компетентна,  качествена и високотехнологична помощ за българските пациенти.

На събитието присъстваха Йорданка Фандъкова - кмет на Столична община, д-р Даниела Дариткова –  Председател на Комисия по здравеопазването в НС, д-р Красимира Ковачка – Зам. председател на Комисия по здравеопазването в НС, д-р Лъчезар Иванов – член на Комисия по здравеопазването в НС, д-р Адам Персенски – Зам. министър на здравеопазването и г-жа Надя Данкинова – изпълнителен директор на ФУГРС ЕАД.

Източник: fakti.bg

нагоре